index kurumsal sertifikalar aquakristalb sikcasorulansorular referanslar siparis iletisim

 

 

 

 

 

1- YÜZME HAVUZLARINDA KLOR KULLANIMI VE ZARARLARI

 

1. Klor ve oluşturduğu yan ürünler kanserojendir.

2. Cilt ve göz ile teması tahribata, kızarıklık, egzema gibi rahatsızlıklara neden olur.

3. Mayo,saç ve aksesuarlarda renk kaybı ve deformasyona sebep olur

4. Klor: güneş ışığı, sıcaklık, ve pH gibi etkenlerle aktivitesini yitirir. Kloru havuzda daha uzun süre tutabilmek için stabilizatörlü klorlar tercih edilir. Stabilizatörler son derecede toksik kimyasallardır.

5. Klor Yapı olarak kararlı olmadığı için sürekli dozajlama gerektirir.

6. Klorun aldatıcı bir kokusu vardır. Klor bozunarak ortamdan tamamen uzaklaşsa da kokusu kalır ve bu çoğu zaman rutin kontrollerde ihmale sebep olur. (Havalandırma ve iklimlendirme eksikliği gibi.)

7. Havuzun çok yoğun kullanıldığı zamanlar gibi organik kirliliğin bulunduğu durumlarda etkisini büyük ölçüde kaybeder. Bu nedenle havuzu kullananların arasında hastalıkların bulaşmasına neden olur. Havuzunuzu hijyenik tutan kimyasallar sizin için öldürücü olabilir: klor ve bromin insanların herhangi bir seyreltilmişlik seviyesinde bile maruz kalmaması gereken toksik maddelerdir.

8. Klor havuz malzemelerinizin ömrünü kısaltabiliyorsa (tuzdan üretiliyor bile olsa) vücudunuza neler yapabileceğini bir düşünün! Klor, bromoform tektaklorür ve bisklorotan gibi kanserojen maddeler (kansere sebep olan ajanlar) içerir. Klor organik maddelerle birleşerek trihalometanlar oluşturabilir.

Klora harici olarak maruz kalmak cildinizde erken yaşlanmaya sebep olabilir, ayrıca akne, egzama, melanom, sedef hastalığı ve sebore hastalığına sebep olduğu da bilinmektedir. Bu kimyasalın solunması akciğer dokularında hasara yol açabilir. Kimyasalın gözle teması körlüğe sebep olabilir. Özellikl